Science Olympiad Wins State Title

Back to Article
Back to Article

Science Olympiad Wins State Title

Staff

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






This past weekend, the Harriton Science Olympiad team competed at the Pennsylvania Science Olympiad at Juniata College.  Harriton took the state tile and placing 1st overall by winning medals in 20 of the 23 events contested.

This earns Harriton an invitation to the National Science Olympiad on May 31-Jun 1 at Cornell University.

On a side note, the Harriton team led a very strong showing from the entire Lower Merion School District. Lower Merion placed 3rd in the high school division.  Bala Cynwyd placed 3rd and Welsh Valley 11th in the middle school division.  That is an amazing showing by Lower Merion schools overall.

The Harriton team members will continue to work very hard as they shift into a final gear to make a push for national title at Cornell. Coaches Mr. Gauvin, Ms. Lesch, Mr. MacNichol, and Mr. Powers remain confident in the team,

Listed below are individual event medalists at the state tournament followed by a list of the team’s members.

 

Gold Medals

Anatomy & Physiology    Ashwini Shende, Michelle Qin
Boomilever Hannah Klatte, Alex Ahn
Circuit Lab Michelle Qin, Avery Parr
CodeBusters Sunme Zhao, Michael O’Connor, Allison Zhang
Forensics Richard Haslam, Monali Zhao
Herpetology Richard Haslam, Ashwini Shende
Protein Modeling Ashwini Shende, Hannah Klatte, Monali Zhao
Thermodynamics Avery Parr, Sam Weissman

 

Silver Medals

Astronomy           Ashwini Shende, Avery Parr
Geologic Mapping           Sunme Zhao, Patrick McCann

 

Bronze Medals

Disease Detectives    Sam Weissman, Kaelyn Klatte
Fermi Questions Michael O’Connor, Sophie Boulware
Fossils Richard Haslam, Sunme Zhao
Mission Possible Ezra Frank, Matt Pearl, Robert Fleming, Nora Hanson, Eden Brunner
Wright Stuff John Neary, Sarah Lee, Katie Huynh

 

4th Place Medal

Dynamic Planet    Patrick McCann, Sunme Zhao

 

5th Place Medal

Sounds of Music Michelle Qin, John Neary, Ezra Frank

 

6th Place Medals

Experimental Design    Richard Haslam, Allison Zhang, Patrick McCann
Mousetrap Vehicle    Sam DeCecco, Ezra Frank
Water Quality    Allison Zhang, Patrick McCann

 

2019 State Championship Team Roster

Ahn, Alex
Boulware, Sophie
Brunner, Eden
Chimento, Madeline
DeCecco, Sam
Duranton, Alexandra
Fleming, Robert
Frank, Ezra
Hanson, Nora
Haslam, Richard
Hollin, Nina
Hughes, Quinn (missed due to Penn Relays)
Huynh, Katie
Jayanthi, Anya
Klatte, Hannah
Klatte, Kaelyn
Kumar, Riya
Kwok, Josephine
Lee, Sarah
Liao, Allison
Lim, Yvonne
McCann, Patrick
Messick, Kate
Neary, John
O’Connor, Michael
Parr, Avery
Pearl, Matthew
Persaud, Maria
Qin, Michelle
Shende, Ashwini
Vyas, Ishika
Wan, Catherine
Wang, Maria
Weissman, Sam
Ye, Saini
Zhang, Allison
Zhao, Monali
Zhao, Sunme

This story was updated on May 2, 2019. The Banner originally reported that the 5th place medal for “Sound of Music” was Michelle Qin and Summe Zhao. The correct team for the 5th place medal is Michelle Qin, John Neary, and Ezra Frank.

Print Friendly, PDF & Email